Ukázky a inspirace v pečení
Perníčky
Receptů na perníčky - je skutečně hodně, proto přidáváme jeden náš osvědčený. Ve všeobecnosti - pokud chceme, aby se obtisk v perníčku zachoval - použijeme menší množství kypřicích látek.
Těsto: 5 lžíc rozpuštěného (nezcukernatělného) medu, 100g rozpuštěného másla, 2 vejce, 500g hladké mouky, 200g moučkového cukru, 2 kávové lžičky koření do perníku, 1 lžičku mleté skořice,1 lžičku sody a 1/4prášku do perníku, podle chuti – 2 lžíce kakaa.
V menší misce si smícháme tekuté suroviny. Ve větší mise smícháme sypké suroviny a přilejeme smíchané tekuté suroviny.Vypracujeme hladké těsto, které zabalíme do potrav.fólie a necháme alespoň pár hodin odpočívat v lednici. Poté necháme pár minut odstát a vyválime placku cca 3 mm silnou a vykrajujeme tvary. Na podsypávaní použijte pokud možno co nejméne mouky (mouč. cukr). Perníčky pečeme ve vyhřáté troubě na 175 stupnů jen na horní-spodní ohřev, cca 5-10 min. Pozor perníčky nesmíme presušit do tvrda. IHNED po vytažení z trouby potřeme perníčky rozšlehaným vajíčkem (nebo bílkem s rumem) pomocí mašlovačky, necháme vychladnout. (Zdroj: fb MARKETA_V_TROUBE)
Doporučení pro práci s vykrajovátky: Před použitím je lehce pomoučit. Pokud má vykrajovátko složitejší vzor – doporučujeme nejdříve obtisknout do těsta vnitřní reliéf, a až pak priložit obrys vykrajovátka, a vykrojit perníček. Pracujte se studeným těstem. Doporučení platí i pro sušenky.
Kokosové sušenky
Na cca 30 sušenek potřebujeme: 350 g polohrubé mouky, 150 g moučkového cukru, 130 g másla, 2 vejce, 1 vanilkový cukr, 70 g kokosu.
Uvedené suroviny zpracujeme v těsto, které necháme v chladničce alespoň 2 hodiny uležet. Máte-li čas, nechejte těsto odpočívat do druhého dne, aby se chutě a vůně pěkně spojili. Poté vyválíme na zhruba půl centimetru vysoké těsto a vykrajovátkem vykrajujeme tvary. Pokud chceme mít obtisk výraznější - můžeme razítkovací část vykrajovátka před obtiskem - lehce pomoučit v kakau. Pečeme na 180 0 C, na horkovzduch to trvá přibližně 7 minut.
Různé techniky zdobení perníčků a sušenek
I. Zdobení bílkovou polevou
Bílkovou polevu lze připravit doma z bílků. Existuje i tzv. královská glazura, kterou lze připravit podle návodu výrobce přidáním malého množství vody. Polevu a glazuru - lze dále barvit potravinářskými barvami.
II. Zdobení potahovou / fondánovou - hmotou
Po upečení sušenek a perníčku - lze pomocí vykrajovátek - vykrojit z kvalitního fondánu - tvary, které pak přilepíme na perníčky / sušenky (na spodní stranu fondánové hmoty přidáme malé množství převařené vody). Do fondánu můžeme přidat malé množství potravinářské barvy, nebo použit již barevný fondán. Fondán můžeme také dále barvit fixem - na to určen. Lze dozdobit originálním způsobem i dorty.